Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 maja 2014
Przewodnicy Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działającego przy oddziale PTTK w Łowiczu, wzięli udział w corocznym szkoleniu. Wyjazd miał na celu weryfikację informacji dotyczących atrakcji turystycznych Ziemi Łowickiej. W roku ubiegłym w ramach szkolenia odwiedzili Pilaszków, Chruślin, Bielawy, Sobotę i Walewice. W tym roku skoncentrowali uwagę na Maurzycach, Zdunach, Złakowie Kościelnym i Kocierzewie. Szkolenie, w którym wzięło 22 osób zakończył się ogniskiem w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie.
Pierwszym miejscem szkolenia był Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach, po którym oprowadzał przewodnik Michał Perzyna. W czasie spaceru po skansenie, przekazał on wiele ciekawych informacji i szczegółów, które standardowo nie są wykorzystywane w trakcie oprowadzania wycieczek. Ich znajomość jest jednak bardzo ważna w pracy przewodnickiej. Zawsze można się do nich odnieść w sytuacji, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Następnie uczestnicy szkolenia udali się do Zdun i Złakowa Kościelnego. Tam spotkali się z proboszczami parafii ks. Bolesławem Stokłosą ze Zdun i ks. Piotrem Jankowskim ze Złakowa, którzy specjalnie dla nich otworzyli kościoły. Jak się okazało proboszczowie zarządzający parafiami, doskonale znają historię świątyń, którymi się opiekują. Chętnie podzielili się z przewodnikami różnymi ciekawostkami dotyczącymi zwiedzanych obiektów. Szczególnie intersujący był kościół w Złakowie Kościelnym z racji znajdujących się w nim wspaniałych polichromii przedstawiających mieszkańców wsi w strojach łowickich, w scenach siedmiu Sakramentów Świętych. Zwiedzanie obu kościołów zorganizował przewodnik Krzysztof M. Wiśniewski.

Kolejnym punktem na szlaku była Kiernozia. Przewodniczka Agnieszka Walczak zapoznała uczestników wyjazdu z dziejami dawnego miasteczka, kościoła św. Małgorzaty i pałacu Łączyńskich. Wizyta w Kiernozi była świetną okazją do przybliżenia postaci Marii Łączyńskiej Walewskiej, której szczątki spoczęły w krypcie przy kościele.

Ostatnim punktem szkolenia była wizyta w kościele w Kocierzewie. Za szkolenie na tym odcinku odpowiadał przewodnik Adam Szymański. Kocierzew to niewielka wieś gminna, ale może poszczycić się niezwykle zabytkowym kościołem. Znajduje się w nim m. in. ołtarz ze słynący łaskami obrazem Matki Bożej Kocierzewskiej z niezwykłymi świecznikami pochodzącymi z moliki nieborowskiej oraz ołtarz z obrazem Św. Wawrzyńca. O historii i współczesności parafii z dużym zaangażowaniem opowiadał proboszcz Jan Janiak. W drodze do Sromowa, gdzie odbyło się ognisko, Adam Szymański opowiedział o mijanej drewnianej kaplicy w Boczkach i dziejach pomnika Józefa Chełmońskiego.

Wyjazd szkoleniowy, pomimo deszczowej pogody należy uznać za udany. Był doskonałą okazją do przypomnienia sobie historii mniej odwiedzanych obiektów, ale również wartych polecenia przyjeżdżającym turystom. Każde szkolenie przewodnickie także doskonała okazją do integracji łowickiego środowiska turystyczno-krajoznawczego.

Łowiccy przewodnicy dziękują księżom proboszczom odwiedzanych kościołów za życzliwość i pomoc w szkoleniu. Szczególne podziękowania kierują także do Wojciecha Brzozowskiego, właściciela Muzeum Ludowego w Sromowie za organizację ogniska i niezmienną, od wielu lat, przyjacielską atmosferę.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]