Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 - 24 listopada 2019
Miejsce: Kino "Fenix"
W piątek 22 listopada premierowym filmem Olgi Bieniek KULT.FILM otworzymy listopadowy przegląd DKF „Bez Nazwy”. Zobaczymy też film SUPERNOVA w reżyserii Bartosza Kruhnika – tegorocznego zdobywcę nagrody za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czeka nas też duże wydarzenie – pokaz specjalny filmu OBŁOKI ŚMIERCI.BOLIMÓW 1915 w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Po sobotnim seansie spotkanie z twórcami. Polski listopad w kinie Fenix.

Piątek 22 XI
  • 17.30 KULT reż. Olga Bieniek
  • 19.30 SUPERNOVA reż. Bartek Kruhlik
Sobota 23 XI
  • 17.00 pokaz specjalny filmu OBŁOKI ŚMIERCI. BOLIMÓW 1915 reż. Irek Skruczaj – po filmie spotkanie z twórcami (wejściówki od 14 XI w kasie kina)
  • 19.30 KULT reż. Olga Bieniek
Niedziela 24 XI
  • 17.00 KULT reż. Olga Bieniek
  • 19.00 SUPERNOVA reż. Bartek Kruhlik
„Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” reż. Ireneusz Skruczaj
Obraz ukazuje nieco zapomnianą już historię, pierwszych, niemieckich ataków gazowych nad rzekami Rawka i Bzura, w drugim roku I Wojny Światowej. Ich celem było przełamania półrocznego frontu pozycyjnego w okolicach Bolimowa, by zdobyć Warszawę.

„31 maja 1915 r. wojska niemieckie użyły przeciwko armii rosyjskiej 264 ton ciekłego chloru wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich. Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób (dokładna liczba jest nie do ustalenia). Wielu zmarło w szpitalach wskutek zatrucia gazem. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tysięcy ludzi. Do lipca przeprowadzono jeszcze dwa ataki gazowe, z czego jeden nieudany, gdyż wiatr zepchnął gaz na pozycje niemieckie. Pod Bolimowem są liczne cmentarze wojenne (m.in. w: Kolonii Bolimowskiej Wsi, Wólce Łasieckiej, Joachimowie Mogiłach, Huminie).”

Film „Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” zrealizowany został przez młodych twórców, pochodzących z ziemi łowickiej, dzięki zbiórce publicznej Polakpotrafi.pl. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu rekonstruktorów z kraju. Podsumowuje dorobek historyków, archeologów i poety, którzy poświęcili lata pracy przywracaniu pamięci o tej wypieranej ze zbiorowej świadomości zbrodni wojennej i jej ofiarach.

Więcej o filmie na stronie http://oblokismierci.pl/

„Kult.Film” reż.Olga Bieniek
Wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały z życia legendarnego zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego. Prawdziwa, emocjonująca i wyczekiwana produkcja o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej więzi z fanami. Zdjęcia do filmu były realizowane w latach 2013-2019. Zostały uzupełnione o materiały archiwalne, również te należące do członków zespołu.

„Supernova” reż. Bartosz Kruhlik
Pełnometrażowy debiut fabularny Bartosza Kruhlika. Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Finalnie powstało dzieło brawurowe (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i bardzo mocno angażujące widza, a także gruntownie przemyślane. Doskonały przykład filmowej dyscypliny oraz tego, że można skromnymi środkami opowiedzieć jednocześnie ascetyczną i wielopoziomową historię, która – choć w kinie trwa zaledwie 78 minut! – porywa, niepokoi, nieustannie trzyma na skraju fotela. Świetnie skonstruowany scenariusz ogranicza ekranowe zdarzenia do jednego miejsca, czasu i akcji. W większości nieznani aktorzy grają niezwykle uważnie, bez szarż. Wszystko to tworzy duszną, pełną rozsadzającego napięcia atmosferę. Tempo narracji stale przyspiesza i nie wydaje się, by miało zwolnić. POLECAMY !!!

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]