Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Lipiec
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 lipca

 • 1820 - Car Aleksander nadaje ziemie Księstwa Łowickiego bratu - Wielkiemu Księciu Konstantemu. Wielki Książę miał wydać zarządzenie o współwłasności z żoną - Joanną Grudzińską, która otrzymała tytuł Księżnej Łowickiej. Księżna otrzymała również tytuł "jaśnie oświeconej".
 • 1879 - Inauguracja Straży Ogniowej Ochotniczej w Łowiczu. Straż łowicka była jedną z pierwszych na terenie zaboru rosyjskiego. Uroczysta inauguracja rozpoczęła się Mszą św. w ówczesnej kolegiacie, następnie nastąpił przemarsz oddziałów strażackich przez Stary Rynek do domu pierwszego naczelnika (wybranego w maju) Hipolita Wyszyńskiego.
6 lipca

 • 1874 - Urodził się w Borowie (gmina Bielawy) Władysław Grabski, działacz społeczny i reformator wsi łowickiej, założyciel Łowickiego Towarzystwa Rolniczego (1909) i inicjator powstania Powiatowego Komitetu Obywatelskiego. Założyciel Banku Polskiego, którego kontynuatorem jest Narodowy Bank Polski. Minister Skarbu za premiera Skulskiego, następnie jako premier przeprowadził reformę monetarną państwa wprowadzając złoty polski. Nazwany został "ojcem polskiej złotówki".
7 lipca

 • 1136 - Pierwsza wzmianka o Łowiczu. Pierwszy raz Łowicz - "Loviche" został wspomniany w bulli gwarancyjnej dla archidiecezji gnieźnieńskiej papieża Innocentego II. Bulla z 7 lipca 1136 roku wydana w Pizie mówi, że Łowicz wraz z okolicznymi wioskami, dziesięcinami i mieszkańcami, z prawem do polowań na ziemiach należących do tychże dóbr i zupełnej władzy świeckiej należy do arcybiskupa.
8 lipca

 • 1919 - Generał Józef Haller w Łowiczu. Generał przeprowadził inspekcję garnizonu w Łowiczu. "Hallerczycy" przebywali w mieście od kwietnia 1919 roku. Była to pierwsza wizyta gen. Hallera w Łowiczu.
12 lipca

 • 1550 - Król polski Zygmunt August wystawia przywilej dla miasta Łowicza potwierdzający wszystkie wcześniejsze prawa, wolności i przywileje królów polskich.
16 lipca

 • 1572 - Zjazd szlachty polskiej w Łowiczu. Zjazd odbył się na wezwanie arcybiskupa Jakuba Uchańskiego obawiającego się o losy kraju po śmierci króla Zygmunta Augusta. Zjazd zgromadził tylko senatorów wielkopolskich (mimo wcześniejszych zamierzeń zjazdu generalnego). Trwał do 25 lipca, gdyż liczono na przyjazd senatorów małopolskich. Zjazd łowicki uznał prymasa interrexem i był próbą przejęcia władzy przez senatorów wielkopolskich. Uchwały zjazdu nie zostały uznane przez szlachtę kujawską i wielkopolską oraz senatorów małopolskich (odbywających zjazd w tych samych dniach w Krakowie).
19 lipca

 • 1997 - Powstało w Łowiczu Muzeum Guzików. Założone zostało przez Jacka Rutkowskiego. Obiektem zainteresowania muzeum są stare guziki z całego świata: wojskowe, cywilne, kontuszowe, liberyjne, a szczególnie guziki związane z postaciami historycznymi. Jednym z najcenniejszych eksponatów w kolekcji jest guzik ofiarowany przez papieża Jana Pawła II.
22 lipca

 • 1977 - Uruchomiono pierwsza linie komunikacji miejskiej. Autobusy kursowały od ulicy Łódzkiej przez Dworzec PKS do tzw. Czerwonej Góry.
27 lipca

 • 1657 - Przywilej króla polskiego Jana Kazimierza dla miasta Łowicza. Po zniszczeniach "potopu" szwedzkiego Jan Kazimierz uwolnił miasto od płacenia podatków na okres czterech lat za wyjątkiem "akcyzy" (podatek na potrzeby wojenne).
28 lipca

 • 1744 - Dekret starosty łowickiego dla miasta Łowicza. Starosta określił sprawy związane z sądami i porządkami (urzędami) miejskimi. Dekret zabraniał mieszania się prezydenta w sprawy wójta i odwrotnie, zabaw i muzykowania głośnego po godzinie dziewiątej oraz utrzymywania urzędów sposobami nielegalnymi przed nową elekcją. Nakazał również przymusić radnych i ławników do obecności na radach i sądach, za nieobecność grożąc karami.
Opracował Zdzisław Kryściak


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]