Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Laska Przewodniczącego
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót

Laska Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łowiczu

Wykonana z toczonego drzewca o długości 165 cm, składa się z głowicy, trzonu i stopki. Głowicę laski w kształcie odwróconego stożka, wykonaną z białego metalu oksydowanego wieńczy stylizowana corona muralis; na górnej powierzchni głowicy znak Miasta Łowicza; dwa pelikany i drzewo życia między nimi. Na otoku znajduje się napis: SIGILLUM CIVITATIS LOVICIENSIS; na bocznej powierzchni stożka trzy znaki: herb Rzeczypospolitej Polskiej, herb Miasta Łowicza zwany Herbem Małym i historyczny herb Mazowsza, pokryte emalią o stosownych barwach. Górna część trzonu o długości 15 cm, kanelowana ze spiralnie owijającą laskę wstęgą z dewizą miasta; między zwojami wstęgi ornament roślinny. Poniżej strefy kanelowanej strefa uchwytu ograniczona obręczami z białego metalu. Część trzonu poniżej strefy uchwytu o długości 40 cm zawiera dwie gładkie, spiralnie ułożone wstęgi o przeciwnym kierunku zwojów. Dolna część trzonu długości 75 cm, gładka zakończona stopką wykonaną z białego metalu; długość stopki 10 cm.

Laska będąca symbolem władzy stanowiącej prawo lokalne jest przynależna wyłącznie osobie Przewodniczącego Rady Miejskiej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]