Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 stycznia 2019
Ulicami Łowicza przeszedł Orszak Trzech Króli. Według tradycji chrześcijańskiej i Ewangelii Świętego Mateusza (2,1-12), mieli oni podążać za Gwiazdą Betlejemską, aby przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary: mirrę, kadzidło i złoto. Kolorowej inscenizacji patronowało hasło „Bóg jest dla wszystkich”.
Orszak tradycyjnie wyruszył ze śpiewem i muzyką sprzed kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce, po Mszy Świętej, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Następnie przeszedł ulicami: Brzozową, Legionów, Seminaryjną, Blich i Mostową na Stary Rynek, gdzie na wszystkich uczestników pochodu czekał posiłek i występ artystyczny. Po drodze uczestnicy orszaku, zatrzymywali się na chwilę, aby obejrzeć scenki nawiązujące do wydarzeń biblijnych, przygotowane przez nauczycieli i dzieci łowickich szkół.

Orszak Trzech Króli wyglądał niezwykle kolorowo, a wszystko za sprawą wielobarwnych strojów uczestników marszu. Głowy wielu osób przyozdobione były papierowymi koronami, otrzymanymi od organizatorów i Fundacji „Orszak Trzech Króli”, zajmującej się koordynacją i wspieraniem marszów w całej Polsce.

W trakcie przejścia śpiewano kolędy i pastorałki, słuchano rozważań oraz głośno wykrzykiwano hasło marszu. Na Starym Rynku Trzej Królowie złożyli pokłon Dzieciątku i obdarowali Je darami.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]