Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 kwietnia 2014
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „Sonus” założona przez łowiczanina Michała Janochę (dyrygenta, dyrektora artystycznego) i Mateusza Banacha z Teresina (puzonistę i dyrektora finansowego), obchodziła swoje pierwsze urodziny.
Co prawda Orkiestra założona została we wrześniu 2012 r., ale pierwszy swój publiczny koncert wykonała, 17 marca 2013 r. w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Minęła, więc pierwsza, pełna rocznica działalności Orkiestry. Jak uczczono Jubileusz? Nie inaczej, jak właśnie wspaniałym koncertem.

Skład Orkiestry tworzy ponad trzydziestu młodych muzyków, będących studentami akademii muzycznych lub absolwentami i uczniami szkół muzycznych. Mimo młodego wieku każdy z nich posiada już duże doświadczenie muzyczne zdobyte w Polsce i za granicą oraz nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach muzycznych.

Na co dzień muzycy żyją w różnych miastach (Poznań, Warszawa, Łódź, Skierniewice, Sochaczew, Łowicz, Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki), połączeni pasją i miłością do muzyki spotykają się by wspólnie tworzyć to, co kochają najbardziej i dbać o wysoki poziom życia kulturalnego swojego regionu. i uczniami szkół muzycznych.

Jubileuszowy koncert pod kierownictwem Michała Janochy, podobnie jak wszystkie występy Orkiestry zgromadził liczne grono słuchaczy.

Koncert odbył się 13. Kwietnia 2013 r. w Bazylice Katedralnej i podzielony był na dwie części.

W pierwszej zaprezentowano utwory klasyczne, w drugiej bardziej współczesne. W programie można było usłyszeć m.in. koncert na dwoje skrzypiec Johana Sebastiana Bacha, koncert na klarnet – Carla Marii von Webera oraz Libertango na orkiestrę i trąbkę solo w aranżacji Michała Janochy.

Jako soliści wystąpili: Weronika Mońka i Paulina Krakowian z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w koncercie na dwoje skrzypiec, grający na klarnecie Kamil Kęska z Akademii Muzycznej w Łodzi, wiolonczelista Bogumił Hausenplas z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Sochaczewie, Natalia Kok z Akademii Muzycznej w Łodzi w koncercie na obój, kontrabasistka Urszula Maliszewska z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Michał Niedziałek z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie grający na marimbie oraz trębacz Mateusz Urbanik z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Sochaczewie. Ponadto "Heaven have a mercy" z repertuaru Edith Piaf zaśpiewała Hanna Gieda z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Zorganizowanie koncertu umożliwiło dofinansowanie, jakie otrzymali muzycy w ramach konkursu „Małe Granty 2014” organizowanego przez Łowicki Ośrodek Kultury

W programie: Johan Sebastian Bach - koncert na dwoje skrzypiec
 • Carl Maria von Weber - koncert na klarnet
 • Eduardo Lalo - koncert na wiolonczelę
 • Frigyes Hidas - koncert na obój
 • Domenico Dragonetti - koncert na kontrabas
 • Emmanuel Séjourné - koncert na marimbę
 • Edit Piaf - "Heaven have a mercy" (ar. H. Gieda, M. Janocha)
 • Astor Piazzolla - Libertango na orkiestrę i trąbkę solo (ar. M. Janocha)
Jako soliści wystąpią:
 • Skrzypce: Weronika Mońka i Paulina Krakowian - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy
 • Klarnet: Kamil Kęska - Akademia Muzyczna w Łodzi
 • Wiolonczela: Bogumił Hausenplas - PSM II st. w Sochaczewie
 • Obój: Natalia Kok - Akademia Muzyczna w Łodzi
 • Kontrabas: Urszula Maliszewska - Akademia Muzyczna w Poznaniu
 • Marimba: Michał Niedziałek - Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie
 • Śpiew: Hanna Gieda - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy
 • Trąbka: Mateusz Urbanik - PSM II st. w Sochaczewiedesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]