Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 września 2022
Koło Przewodników Terenowych PTTK im. Anieli Chmielińskiej, działające przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Oddział w Łowiczu obchodziło 60-lecie swojego istnienia i działalności. Obchody połączone zostały z XXIV Ogólnopolskim Nizinnym Zlotem Przewodników Turystycznych PTTK. Do Łowicza przyjechało 80 przewodników z całej Polski.
W czasie trzydniowego spotkania (16-18 września 2022 r.) poznali oni najciekawsze zabytki Łowicza i powiatu łowickiego. Wśród nich: Muzeum w Łowiczu, Bazylikę Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu razem z Muzeum Diecezjalnym i Kryptami Prymasowskimi, Muzeum Guzików, Muzeum Motoryzacji i Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, ogród romantyczno-sentymentalny w Arkadii, Muzeum w Sromowie, Muzeum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pilaszkowie oraz Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach i Pałac w Kiernozi. Odwiedzili również kościoły w Chruślinie, Sobocie i Złakowie Kościelnym.

Głównym punktem zlotu była jubileuszowa sesja krajoznawcza w czasie którego można było wysłuchać trzech wykładów i odbyło się wręczenie wyróżnień i oznaczeń zasłużonym przewodnikom PTTK. O historii Koła Przewodników Terenowych PTTK im. Anieli Chmielińskiej opowiadał przewodnik i przez Koła Zdzisław Kryściak. Bardzo ciekawe wykłady przedstawili zaproszeni goście. Kustosz Muzeum w Nieborowie i Arkadii Monika Antaczk przedstawiła temat „Nieborów nieznany”, wskazując na dzieła nieborowskie zagrabione przez Niemców w czasie ostatniej wojny, a archeolog Monika Kamińska opowiadała o badaniach archeologiczno-architektonicznych w katedrze w Łowiczu.

Wyróżnieni zostali:

Srebrna Odznaka „Za Opiekę nad Zabytkami”
Jacek Rybus
Adam Szymański

Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Turystyki”
Muzeum Ludowe w Sromowie
Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie

Brązowa Honorowa Odznaka PTTK, uchwała ZG PTTK
Dariusz Milczarek
Agnieszka Walczak-Caban
Dorota Wiśniewska

Srebrna Odznaka Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży, uchwała ZG PTTK
Dorota Wiśniewska

Dyplom za Pomoc i Współdziałanie, uchwała ZG PTTK
Monika Antczak – Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu

Dyplom Zarządu Głównego PTTK, uchwała ZG PTTK
Wojciech Czapnik
Katarzyna Skierska – Pięta
Anna Staniszewska
Katarzyna Tracz
Michał Zalewski

Dyplom Komisji Przewodnickiej ZG PTTK
Arkadiusz Zygmunt (Koło Przewodników w Gdańsku)

Dyplom Zarządu Oddziału PTTK, uchwała ZO PTTK
Grzegorz Dębski – Dyrektor Muzeum w Łowiczu
Piotr Marciniak – Prezes S.H.im.10PP
Dariusz Szlawski – Kustosz Muzeum ZNP w Pilaszkowie
Marzena Bajon – Przewodnik Diecezjalny
Monika Kamińska – Archeolog Krypt Katedralnych w Łowiczu

Odznaczenia wręczali Marcin Kosiorek Starosta Łowicki oraz wiceprezes ZG Marian Jurak, Swietłana Koniuszewska Przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK i Piotr Łukiewski Prezes ZO PTTK.

Jak przystało na Jubileusz był również bal w czasie którego wystąpił Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”

Trzydniowe wydarzenie odbyło się pod patronatem Zdzisława Hoffmanna – Dyrektora Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, Marcina Kosiorka – Starosty Łowickiego i Krzysztofa Jana Kalińskiego – Burmistrza Miasta Łowicza.

Wydarzenie objęte zostało patronatem medialnym przez Radio Victoria, Tygodnik Nowy Łowiczanin i portale lowiczanin.info oraz lowicz24.eu.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]