Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 września 2022
Koło Przewodników Terenowych PTTK im. Anieli Chmielińskiej, działające przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Oddział w Łowiczu obchodziło 60-lecie swojego istnienia i działalności. Obchody połączone zostały z XXIV Ogólnopolskim Nizinnym Zlotem Przewodników Turystycznych PTTK. Do Łowicza przyjechało 80 przewodników z całej Polski.
W czasie trzydniowego spotkania (16-18 września 2022 r.) poznali oni najciekawsze zabytki Łowicza i powiatu łowickiego. Wśród nich: Muzeum w Łowiczu, Bazylikę Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu razem z Muzeum Diecezjalnym i Kryptami Prymasowskimi, Muzeum Guzików, Muzeum Motoryzacji i Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, ogród romantyczno-sentymentalny w Arkadii, Muzeum w Sromowie, Muzeum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pilaszkowie oraz Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach i Pałac w Kiernozi. Odwiedzili również kościoły w Chruślinie, Sobocie i Złakowie Kościelnym.

Głównym punktem zlotu była jubileuszowa sesja krajoznawcza w czasie którego można było wysłuchać trzech wykładów i odbyło się wręczenie wyróżnień i oznaczeń zasłużonym przewodnikom PTTK. O historii Koła Przewodników Terenowych PTTK im. Anieli Chmielińskiej opowiadał przewodnik i przez Koła Zdzisław Kryściak. Bardzo ciekawe wykłady przedstawili zaproszeni goście. Kustosz Muzeum w Nieborowie i Arkadii Monika Antaczk przedstawiła temat „Nieborów nieznany”, wskazując na dzieła nieborowskie zagrabione przez Niemców w czasie ostatniej wojny, a archeolog Monika Kamińska opowiadała o badaniach archeologiczno-architektonicznych w katedrze w Łowiczu.

Wyróżnieni zostali:

Srebrna Odznaka „Za Opiekę nad Zabytkami”
Jacek Rybus
Adam Szymański

Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Turystyki”
Muzeum Ludowe w Sromowie
Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie

Brązowa Honorowa Odznaka PTTK, uchwała ZG PTTK
Dariusz Milczarek
Agnieszka Walczak-Caban
Dorota Wiśniewska

Srebrna Odznaka Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży, uchwała ZG PTTK
Dorota Wiśniewska

Dyplom za Pomoc i Współdziałanie, uchwała ZG PTTK
Monika Antczak – Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu

Dyplom Zarządu Głównego PTTK, uchwała ZG PTTK
Wojciech Czapnik
Katarzyna Skierska – Pięta
Anna Staniszewska
Katarzyna Tracz
Michał Zalewski

Dyplom Komisji Przewodnickiej ZG PTTK
Arkadiusz Zygmunt (Koło Przewodników w Gdańsku)

Dyplom Zarządu Oddziału PTTK, uchwała ZO PTTK
Grzegorz Dębski – Dyrektor Muzeum w Łowiczu
Piotr Marciniak – Prezes S.H.im.10PP
Dariusz Szlawski – Kustosz Muzeum ZNP w Pilaszkowie
Marzena Bajon – Przewodnik Diecezjalny
Monika Kamińska – Archeolog Krypt Katedralnych w Łowiczu

Odznaczenia wręczali Marcin Kosiorek Starosta Łowicki oraz wiceprezes ZG Marian Jurak, Swietłana Koniuszewska Przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK i Piotr Łukiewski Prezes ZO PTTK.

Jak przystało na Jubileusz był również bal w czasie którego wystąpił Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”

Trzydniowe wydarzenie odbyło się pod patronatem Zdzisława Hoffmanna – Dyrektora Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, Marcina Kosiorka – Starosty Łowickiego i Krzysztofa Jana Kalińskiego – Burmistrza Miasta Łowicza.

Wydarzenie objęte zostało patronatem medialnym przez Radio Victoria, Tygodnik Nowy Łowiczanin i portale lowiczanin.info oraz lowicz24.eu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]