Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Joanna Bolimowska
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Joanna Bolimowska (ur. 1946 r.). Na swoim koncie ma wiele publikacji i prelekcji. Jest członkiem Towarzystwa Dom Ludowy. Członek – juror w konkursach poetyckich. Uczestniczka dorocznego „Narodowego czytania” organizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publicznąw Łowiczu. Członek grupy inicjatywnej w sprawie utworzenia Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łowiczu. Od 2014 r. lider Zespołu Śpiewaczego „KSINZOKI”. Prowadzi warsztaty gwarowe dla dzieci i młodzieży. Współpracowała z Łowickim Ośrodkiem Kultury i Miejską Biblioteką im. A. K. Cebrowskiego przy realizacji projektów „Z gwarą za pan brat!” (2020), „Dialekt Księstwa Łowickiego - wersja dla każdego” (2021 i 2022).

Wydawnictwa:
  • 2010 r. „Ćwir Cimelek” – książka dla dzieci, „Ludowe rymy” – gwara
  • 2011 r. „Moje łowickie” – gwara
  • 2015 r. „Dziedzictwo księżackie” – gwara
Autorka „Kołysanki” – pastorałki gwarowej, pieśni religijnej na Boże Ciało, tekstów piosenek do muzyki Jerzego Filipowicza oraz wielu laudacji okolicznościowych.

Nagrody:
  • 2009 i 2010 – I miejsce w konkursie „Ludowe rymy”
  • 2011 i 2017 – II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka
  • 2017 – Nagroda Specjalna w dziedzinie poezji – w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka
  • 2013 – „Złoty Talent” za twórczość osadzoną w tradycji ludowej.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]