Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Jan Kaźmierczak
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1918 - 2004)
W 1939 roku wziął udział w wojnie obronnej jako cywil. Przewoził broń z jednostki wojskowej w Łowiczu do Warszawy. W czerwcu 1940 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Należał do plutonu „Żołądź” pod dowództwem Stanisława Jaski z Chąśna. Miał pseudonim „Sęp”. Uczestniczył w wielu akcjach konspiracyjnych, w tym w odbiorze zrzutów lotniczych z Anglii, które odbyły się pod Chąśnem.

Dnia 2 czerwca 1942 roku wykonał wyrok na szefa Arbeitsamtu w Łowiczu Buholza. Wyrok wykonał sam. Długo po wojnie nie przyznawał się do udziału w konspiracji i do wykonania wyroku na Buholzu. Ujawnił się dopiero w 1976 roku. Otrzymał wiele odznaczeń i medali, przyznanych przez władze rządu emigracyjnego w Wielkiej Brytanii i władze Polski, choć nadano mu je późno.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]