Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 lutego 2018
21 lutego 2018 r. obchodzony był Międzynarodowy Dzień Przewodników Turystycznych. Ustanowiony został on w 1989 r. w czasie III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA) w Nikozji na Cyprze. Ideą Dnia jest wrócenie uwagi na pracę przewodnika lokalnym władzom i społecznościom oraz uświadomienie gospodarzom terenu, jak wielką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta i regionu.
Tego dnia przewodnicy zwykle dzielą się swoją pasja, zakresem umiejętności i doświadczeniem zdobywanym przez długie lata na różnego rodzaju kursach, szkoleniach i w praktyce. Warto zaznaczyć, że zakres wiedzy przewodnickiej jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. takie dziedziny jak: geografia ogólna, geografia regionu, topografia szczegółowa, hydrografia, klimatologia, ochrona środowiska, ogólna wiedza przyrodnicza, etnografia, architektura, historia sztuki, zagospodarowanie turystyczne, historia turystyki, pierwsza pomoc, metodyka pracy w różnych miejscach i w różnych warunkach, psychologia i socjologia. Przewodnik powinien również posługiwać się poprawną polszczyzną, mówić wyraźnie i ciekawie, być cierpliwym i wyrozumiałym, po prostu: kochać ludzi z którymi pracuje.

W zawiązku z Międzynarodowym Dniem Przewodników Turystycznych, dwie przewodniczki z łowickiego PTTK Dorota Wiśniewska i Joanna Sałata odwiedziły Szkołę Podstawową im Józefa Ufy w Mastkach, aby spotkać się z uczniami i opowiedzieć im o tym, czym zajmuje się przewodnik, dlaczego to robi i czym kieruje się w pracy przewodnickiej.

W czasie spotkania, uczniowie klas IV, V, VI i VII dowiedzieli się, że przewodnik nie tylko oprowadza wycieczki ale również organizuje rajdy i różnego rodzaju wydarzenia o charakterze turystyczno-krajoznawczym. Jest propagatorem lokalnej historii. Kocha zarówno swoją małą jak i dużą Ojczyznę. A wszystko łączy pasją, czyli sposobem życia.

Joanna Sałata, nowa przewodniczka Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, która kurs ukończyła pod koniec ubiegłego roku, zdradziła dzieciom jak została przewodnikiem. Stało się to dzięki pasji, jaką w jej przypadku jest podróżowanie. Na zakończenie dzieci otrzymały od przewodniczek niespodziankę, która były łowickie gadżety i przewodnik turystyczny wydany przez Urząd Miejski w Łowiczu. Tego dnia nie zabrakło życzeń i braw uczniów dla wszystkich przewodników.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]