Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 marca 2018
„Kobiety w walce o niepodległość” były tematem wykładu dr Sylwii Wielichowskiej, który można było wysłuchać w Muzeum w Łowiczu. Spotkanie zorganizowane zostało, 9 marca 2018 r. i wpisywało się w łowickie obchody 100-lecia niepodległości Polski.
Wystąpienie poświęcone udziałowi kobiet w walce o niepodległą Polskę, nie ograniczało się tylko do przedstawienia najbardziej oczywistych form walki, czyli akcji z bronią w ręku - w oddziałach powstańczych w latach 1863-1864, czy też w Legionach Polskich. Prelegentka przedstawiła również inne formy zaangażowania się kobiet.

- „Walkę o niepodległość należy bowiem traktować jako proces wielowątkowy, sumujący różne formy aktywności wymierzone przeciwko zaborcom. Zwłaszcza w rzeczywistości zaborów była to działalność wieloaspektowa, mająca na celu zachowanie polskości” – mówiła dr Sylwia Wielichowska.

Zaangażowanie kobiet przedstawione zostało zarówno w okresie poprzedzającym powstanie styczniowe, jak i podczas samego zrywu, kiedy to uczestniczyły w walkach, pełniły funkcję kurierek, adiutantek dowódców wojskowych oraz sanitariuszek. Jedną z bohaterek wykładu była najbardziej znana w rejonie łódzkim kobieta-powstaniec: Maria Piotrowiczowa.

Działalność kobiet w okresie I wojny światowej została ukazana szeroko. Uwzględniała zarówno starania kobiety o możliwość walki w Legionach Polskich, jak i zaangażowanie w Polskiej Organizacji Wojskowej.

Sylwia Wielichowska – od 2011 r. pracuje w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, od 2016 r. na stanowisku kierownika Działu Historycznego. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała w 2013 r. na podstawie rozprawy „Polska historia kobiet w XX w. Początki – rozwój – specyfika”, napisanej pod kierunkiem prof. Rafała Stobieckiego w Katedrze Historii Historiografii i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. W jej obszarze zainteresowań znajduje się polska historia kobiet XX w., teoretyczne problemy wiedzy o przeszłości oraz zagadnienia związane z relacją między przeszłością a pamięcią.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]