Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
26 marca 2015
W Szkole Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach po modernizacji udostępniono Izbę Pamięci Narodowej. Powstała ona 12 września 1987 r. , a zbiory obejmują pamiątki dotyczące walk polskiego żołnierza i jego bohaterstwa w czasie drugiej wojny światowej.
Główne eksponaty to:
  • seria zdjęć przedstawiających żołnierzy 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich i ich rodzin
  • obrazy - zdjęcia przedstawiające Miejsca Pamięci Narodowej w państwach Europy Zachodniej, na terenach których znajdują się cmentarze polskich żołnierzy poległych w wyzwoleniu Europy z faszyzmu przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
  • relacje i wspomnienia dowódcy 2 szwadronu – rot. Piotra Laskowskiego oraz wspomnienia płk. Ignacego Kowalczewskiego - dowódcy 17 Pułku Ułanów Wlkp.
  • ,,Księga Pamięci”, w której składane są życiorysy i wspomnienia żołnierzy patrona szkoły oraz prowadzona korespondencja
  • broszura dotycząca Armii Poznań oraz 3 biuletyny wydane przez Koło 17 – taków w Londynie
  • album ,,Miejsca Pamięci Narodowej” z terenu gminy Bielawy
  • świadectwa, dyplomy żołnierzy naszego patrona za osiągnięcia w swej służbie, które to zostały przekazane przez rodziny poległych lub też żyjących 17-taków
  • sztandar szkoły ufundowany przez żołnierzy pułku i rodziców, przekazany szkole w 45 rocznicę bitwy pod Walewicami
  • obraz olejny autora Wł. Kościelniaka przedstawiający żołnierzy 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich na Rynku w Rydzynie
  • rzeźba z litego drzewa - popiersie Bolesława Chrobrego, którego imię nosił 17 Pułk
  • dzieło plastyczne - makieta pomnika 1000-lecia Jazdy Polskiej
  • mundury, w których występuje poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły w ważnych uroczystościach
  • pamiątki przekazane przez rodzinę zmarłego Franciszka Wolnego - żołnierza 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich.
O bogactwie i wartości zbiorów świadczy fakt, że w Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Izb Pamięci Narodowej, ogłoszonym z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej, szkolna ekspozycja zajęła I miejsce w ówczesnym województwie skierniewickim.

Izba Pamięci 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich mieści się w Szkole Podstawowej w Bielawach przy ul. Parzew 20. Można ją oglądać w każdy piątek w godz. 8:00-13:00. Zwiedzanie Izby w innym czasie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z sekretariatem szkoły tel. 46 8382621 lub email: spbielawy@vp.pl Wstęp wolny!

Modernizacja Izby Szkolnej, przeprowadzona została w latach 2014/15 , dzięki wsparciu Unii Europejskiej ze Środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]