Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 marca 2014
Łowicz może poszczycić się dwoma wspaniałymi muzeami. Pierwsze, miejskie, znajduje się w dawnym gmachu Seminarium Księzy Misjonarzy przy Starym Rynku i prezentuje niezwykle bogate zbiory historii miasta i kultury ludowej Księżaków.
Drugie to powstałe w 2011 r. Muzeum Diecezjalne, ulokowane w wieży południowej Bazyliki Katedralnej. Prezentuje ono dzieła ze skarbca katedralnego, wśród których znajdują się m.in. kielichy ornaty oraz pamiątki po Prymasach Polski. Do grona stałych ekspozycji na mapie turystycznej Łowicza, dołącza kolejne, niezwykle ciekawe miejsce – Muzeum Guzików!

Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu, dobrze jest znana łowickiej społeczności, ale nie tylko. Zbiory muzeum prezentowane są od 1997 r. na różnego rodzaju wystawach czasowych i spotkaniach indywidualnych w całej Polsce. Nigdy jednak wcześniej nie miały one swojego stałego miejsca ekspozycji, przez co nie mogły być one w pełni pokazane.

Dlaczego powstało Muzeum Guzików? „Trochę z przekory, a właściwie z chęci zachowania przed zniszczeniem, chociaż kilku bodajże najbardziej prozaicznych przedmiotów wynalezionych przez człowieka.” Z pozoru wydawałoby się nic nieznaczący guzik, okazuje się, że ma ogromne znaczenie dla ludzkości.

Jest nie tylko „strażnikiem intymności”, ale także, nośnikiem symboli narodowych oraz co najważniejsze „nieraz jedynym istniejącym świadkiem historii, jedyną pamiątką po człowieku, któremu wiernie służył. Z każdym guzikiem wiąże się jakaś historia.”

Muzeum Guzików w Łowiczu, mieścić się będzie na I piętrze Galerii Łowickiej przy ul. Stanisławskiego 10 (wejście od ul. Długiej 2). Uroczyste otwarcie stałej ekspozycji placówki, odbędzie się w sobotę, 22 marca 2014 r. o godz. 13.00. Wstęp wolny.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]