Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 lutego 2014
Michał Sałaban, Mietek „Hajer” Bieniek i Piotr Strzeżysz, będą gośćmi trzeciego, łowickiego Przeglądu Fotografii Podróżników Rowerowych CAŁY ŚWIAT W JEDNEJ SAKWIE w Łowiczu. Pierwsza tego typu impreza, zorganizowana została w 2012 r. przez łowickiego podróżnika Michał Grzejszczaka, zyskując wielkie grono sympatyków. Niektórzy z n ich przyjechali do Łowicza rowerami nawet z Łodzi. W tym roku emocji również nie zabraknie.
Impreza odbędzie się 15 marca 2014 r. w łowickim Ośrodku Kultury. Przed publicznością zaprezentują się:

Michał Sałaban w prelekcji „Z północy na południe”.

Michał to wrocławski informatyk, któremu w pewnym momencie znudziło się już siedzenie przed komputerem. W maju 2011 r., wyruszył z Przylądka Knivsjelodden w Norwegii, w niekrótką podróż na południe. Pokonawszy blisko 31 000 km, po 581 dniach podróży, zakończył swą przygodę na Przylądku Igielnym w RPA. Za podróż tę, Michał nagrodzony został w 2013 roku nagrodą na prestiżowych spotkaniach podróżniczych KOLOSY w Gdyni.

Mietek "Hajer" Bieniek w opowieści „List do Putina”.

Mietek to „człowiek renesansu”. Jemu nic, co ludzkie, nie jest obce. Mietek zabierze nas w podróż w okolice olimpijskiego Soczi,do którego dotarł niekoniecznie najprostszą drogą, bo przez... Nordkapp i wybrzeże Morza Barentsa! Spotkania z Mietkiem, to niekończący się festiwal przyjemności. Śląski dowcipi niesamowity dar opowiadania sprawiają, że pokazy "Hajera" bardziej przypominają kabaret, aniżeli naukowe prezentacje. Aura Mietka, udziela się każdemu, kto chociaż̇ raz spotkał go na swej drodze.

W tym roku zaproszenie do Łowicza ponownie przyjął Piotr Strzeżysz. Tym razem jednak w duecie, bo z Alicją Leszyńską. Piotrek jeździ rowerem, przy okazji robiąc zdjęcia, a Ala tworzy obrazki, przy okazji jeżdżąc rowerem. Jak mawiają, nie podróżują, aby zwiedzać, tylko żeby się powłóczyć. Jedyny ich cel, to pobyć trochę razem. W 2012 roku wybrali się wspólnie do Gruzji i z tego właśnie kraju, wznosząc "Toast za przodków", zaprezentują zdjęcia i film. Tegoroczna prezentacja będzie bardzo nietypowa.

W związku z Przeglądem i pokazami, w Foto Art Galerii EKSPOZYCJA 34, mieszczącej się w bramie zabytkowej kamienicy przy ulicy Zduńskiej 34, będzie można zobaczyć wystawę bajecznych rysunków Alicji Leszyńskiej, nawiązujących do podróży rowerowych jej partnera - Piotra Strzeżysza.

Kiedy on wyrusza w samotne wyprawy za ocean, ona z tęsknoty przelewa swoje myśli na papier. Zaprezentowane prace pokazują drugą stronę dalekich wypraw. Ala w niezwykle trafny sposób potrafi opowiedzieć rysunkiem o swoich emocjach. Jej niepozbawione doskonałego humoru malunki, są często bardziej wymowne aniżeli telefoniczne rozmowy. Otwarcie wystawy nastąpi w lutym.

Podobnie jak rok temu, podczas trwania imprezy, widzowie pokazów będą mogli nie tylko zakupić książki gości, wymienić się spostrzeżeniami, ale także wygrać atrakcyjne nagrody. Wśród nich znajdą się sakwy i worki transportowe ufundowane przez producenta sakw rowerowych CROSSO, prenumeraty Magazynu Podróżników Rowerowych Rowertour, oraz gadżety (rowerowe i turystyczne) ufundowane przez łowickie sklepy: Rowerowo - mieszczącego się przy ul. Podrzecznej, oraz 4F - mającego siedzibę przy Nowym Rynku.

Przegląd Fotografii Podróżników Rowerowych CAŁY ŚWIAT W JEDNEJ SAKWIE realizowany będzie w ramach tegorocznych Małych Grantów Łowickiego Ośrodka Kultury.

Informacje o gościach przeglądu:
www.facebook.com/people/Mieczysław-Bieniek/1815200920 - Mietek Bieniek
onthebike.pl - Piotrek Strzeżysz
http://north-south.info/ - Michał Sałaban.

Warto przypomnieć, że 2012 r. gośćmi Przeglądu Fotografii Podróżników Rowerowych CAŁY ŚWIAT W JEDNEJ SAKWIE w Łowiczu byli Tomasz Grzywaczewski, Marcin Korzonek i Piotr Strzeżysz. Dzięki Tomaszowi Grzywaczewskiemu można było poznać Azję. Tomek - zainspirowany książką̨ „Długi marsz” i historią Witolda Glińskiego, zorganizował w 2010 roku Long Walk PLUS Expedition – wyprawę̨ śladami grupy więźniów, którzy w 1941 r. uciekli z sowieckiego łagru i pieszo dotarli z Syberii do Kalkuty w Indiach. Trzej podróżnicy powtórzyli ich przejście, podróżując przez Azję pieszo, rowerem i konno.

Marcin Korzonek natomiast, w prelekcji „Kum Kum” opowiadał o swoich wyprawach przez rzadko odwiedzane kraje Azji Środkowej. Za jego sprawą można było poznać Turkmenistan i Uzbekistan. Dowiedzieliśmy się, także jak podróżuje się̨ przez pustynię, niekiedy w skrajnie trudnych warunkach. Ostatnim gościem ubiegłorocznych pokazów był gorąco oklaskiwany Piotr Strzeżysz. Piotr prezentując swoje zdjęcia i filmy, opowiedział o podróżach przez Andy i Kordyliery.

Swoimi barwnymi opowieściami udowodnił, że rowerem podróżować można nie tylko latem, ale także mroźną zimą, czym bez wątpienia zdobył serce łowickiej publiczności.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]