Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Henryka Lus
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Henryka Lus należy do rodziny, w której tradycje wycinankarskie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zainteresowanie wycinankarstwem, które później przerodziło się w pasję zaszczepiła w niej ciocia, która namówiła ją do wzięcia udziału w konkursie, w którym zajęła II miejsce.

Po ukończeniu 18 roku życia rozpoczęła pracę w Sztuce Łowickiej, w której przepracowała 39 lat. Obecnie, będąc na emeryturze, w wolnych chwilach oddaje się nabytej pasji. Wcześniej zajmowała się wykonywaniem wydmuszek oraz wycinanek. Swoje wyroby wykonuje tradycyjną metodą.

Polega ona na wycinaniu wycinanek nożycami służącymi niegdyś do strzyżenia owiec. Pani Henryka wykonuje wszystkie rodzaje wycinanek m.in. kodry, ażurowe, tasiemki i inne. Zajmuje się także wykonywaniem okazjonalnych wycinanek (Boże Narodzenie, Wielkanoc) Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Kontakt z twórcą ludowym pod nr tel. (46) 837 90 50design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]