Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Grudzień
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 grudnia

 • 1781 - Mianowanie pierwszego biskupa sufragana łowickiego. Sufragania została utworzona przez Stolicę Apostolską na prośbę prymasa Antoniego Ostrowskiego. Pierwszym biskupem sufraganem został mianowany Gaspar Szajowski. Święcenia biskupie otrzymał w maju 1782 roku w kościele św. Jakuba w Skierniewicach.
   
5 grudnia

 • 1780 - Procesja żałobna z kolegiaty łowickiej na nowo założony cmentarz przy kościele św. Leonarda. Procesję prowadził prymas Ostrowski z asystą biskupa Przedwojewskiego i biskupa Garnysza. Uczestniczyli również prałaci, kler diecezjalny i zakonnicy Łowicza. Nowy cmentarz miał służyć obu parafiom łowickim.
   
6 grudnia

 • 1895 - Zmarł Ferdynand Eychhorn. Był budowniczym na powiaty łowicki i sochaczewski z siedzibą w Łowiczu. W 1871 roku na zlecenie gminy żydowskiej zaprojektował budynek bóźnicy przy ul. Zduńskiej (zniszczony podczas II wojny światowej).Według jego projektu powstał dworek Kalinowskich na Glinkach (obecnie Al. Sienkiewicza) oraz w 1833 roku murowana neogotycka kaplica na obecnym cmentarzu katedralnym. Zmarł w Łowiczu, pochowany został na cmentarzu ewangelickim.
   
12 grudnia

 • 1981 - Osadzenie pierwszych internowanych w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Już dwa tygodnie wcześniej nakazano przygotować w więzieniu 100 wolnych miejsc. Wśród pierwszej grupy internowanych było 10 kobiet (wywiezionych do AŚ Warszawa Grochów). W styczniu 1982 roku w ZK Łowicz przebywało przeszło 180 osadzonych. Ośrodek dla internowanych został rozwiązany w sierpniu 1982 roku.
   
18 grudnia

 • 1806 - Napoleon Bonaparte w drodze do Warszawy przejeżdża przez Łowicz. Napoleon entuzjastycznie witany przez mieszkańców miasta zatrzymał się na krótko w kamienicy przy Starym Rynku. Na kamienicy została w 1981 roku umieszczona pamiątkowa tablica.
   
22 grudnia

 • 1865 - Ostatnia sesja Kapituły łowickiej. W ramach restrykcji popowstaniowych nastąpiła kasata Kapituły.
29 grudnia

 • 1819 - Zmarł Rafał Morowicz, bernardyn, kronikarz klasztoru w Łowiczu. Z Łowiczem związany przez 30 lat kapłaństwa, do kasaty klasztoru bernardynów w 1806 roku. W klasztorze był opiekunem biblioteki, poszerzył księgozbiór do 5 tys. książek. Autor "Kroniki klasztoru Bernardynów w Łowiczu" opisującej lata przełomu XVIII i XIX wieku. Po kasacie klasztoru łowickiego przeniesiony do Czerniakowa gdzie zmarł.
   
30 grudnia

 • 1411 - Najstarsza wzmianka o kaplicy przy zamku łowickim. W dniu tym Kapituła gnieźnieńska zwracała się do arcybiskupa o przywrócenie utraconych dziesięcin z Błędowa dla ówczesnego kapelana zamkowego Mikołaja Strzeżkowica.
   
 • 1899 - Uroczyste otwarcie kino-teatru "Eos". Kinoteatr wg projektu Zapolskiego wybudowany został przez Aleksandra Schmidta przy ulicy Podrzecznej. Sala obok działalności kulturalnej służyła również jako miejsce zebrań publicznych i wieców. W dniu otwarcia wystawiono sztukę Aleksandra Fredry "Pan Benet". Po spektaklu odbył się uroczysty bal. Wcześniej, w 1879 roku teatr zorganizowała Straż Ogniowa, miescił się przy obecnym Placu Koński Targ.

  Opracował Zdzisław Kryściak


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]