Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Grudzień
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 grudnia

 • 1781 - Mianowanie pierwszego biskupa sufragana łowickiego. Sufragania została utworzona przez Stolicę Apostolską na prośbę prymasa Antoniego Ostrowskiego. Pierwszym biskupem sufraganem został mianowany Gaspar Szajowski. Święcenia biskupie otrzymał w maju 1782 roku w kościele św. Jakuba w Skierniewicach.
   
5 grudnia

 • 1780 - Procesja żałobna z kolegiaty łowickiej na nowo założony cmentarz przy kościele św. Leonarda. Procesję prowadził prymas Ostrowski z asystą biskupa Przedwojewskiego i biskupa Garnysza. Uczestniczyli również prałaci, kler diecezjalny i zakonnicy Łowicza. Nowy cmentarz miał służyć obu parafiom łowickim.
   
6 grudnia

 • 1895 - Zmarł Ferdynand Eychhorn. Był budowniczym na powiaty łowicki i sochaczewski z siedzibą w Łowiczu. W 1871 roku na zlecenie gminy żydowskiej zaprojektował budynek bóźnicy przy ul. Zduńskiej (zniszczony podczas II wojny światowej).Według jego projektu powstał dworek Kalinowskich na Glinkach (obecnie Al. Sienkiewicza) oraz w 1833 roku murowana neogotycka kaplica na obecnym cmentarzu katedralnym. Zmarł w Łowiczu, pochowany został na cmentarzu ewangelickim.
   
12 grudnia

 • 1981 - Osadzenie pierwszych internowanych w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Już dwa tygodnie wcześniej nakazano przygotować w więzieniu 100 wolnych miejsc. Wśród pierwszej grupy internowanych było 10 kobiet (wywiezionych do AŚ Warszawa Grochów). W styczniu 1982 roku w ZK Łowicz przebywało przeszło 180 osadzonych. Ośrodek dla internowanych został rozwiązany w sierpniu 1982 roku.
   
18 grudnia

 • 1806 - Napoleon Bonaparte w drodze do Warszawy przejeżdża przez Łowicz. Napoleon entuzjastycznie witany przez mieszkańców miasta zatrzymał się na krótko w kamienicy przy Starym Rynku. Na kamienicy została w 1981 roku umieszczona pamiątkowa tablica.
   
22 grudnia

 • 1865 - Ostatnia sesja Kapituły łowickiej. W ramach restrykcji popowstaniowych nastąpiła kasata Kapituły.
29 grudnia

 • 1819 - Zmarł Rafał Morowicz, bernardyn, kronikarz klasztoru w Łowiczu. Z Łowiczem związany przez 30 lat kapłaństwa, do kasaty klasztoru bernardynów w 1806 roku. W klasztorze był opiekunem biblioteki, poszerzył księgozbiór do 5 tys. książek. Autor "Kroniki klasztoru Bernardynów w Łowiczu" opisującej lata przełomu XVIII i XIX wieku. Po kasacie klasztoru łowickiego przeniesiony do Czerniakowa gdzie zmarł.
   
30 grudnia

 • 1411 - Najstarsza wzmianka o kaplicy przy zamku łowickim. W dniu tym Kapituła gnieźnieńska zwracała się do arcybiskupa o przywrócenie utraconych dziesięcin z Błędowa dla ówczesnego kapelana zamkowego Mikołaja Strzeżkowica.
   
 • 1899 - Uroczyste otwarcie kino-teatru "Eos". Kinoteatr wg projektu Zapolskiego wybudowany został przez Aleksandra Schmidta przy ulicy Podrzecznej. Sala obok działalności kulturalnej służyła również jako miejsce zebrań publicznych i wieców. W dniu otwarcia wystawiono sztukę Aleksandra Fredry "Pan Benet". Po spektaklu odbył się uroczysty bal. Wcześniej, w 1879 roku teatr zorganizowała Straż Ogniowa, miescił się przy obecnym Placu Koński Targ.

  Opracował Zdzisław Kryściak


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]