Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 czerwca 2015
Miejsce: Nowy Rynek
Zapraszamy do udziału w Paradzie Pasiaków 2015

Kliknij i wysłuchaj
spotu reklamowego


Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza, 4 czerwca 2015 r., do udziału w obchodach „Bożego Ciała w Księstwie Łowickim”. Tego dnia o godz. 10.30, w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu, odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez Ordynariusza Diecezji Łowickiej bp. Andrzeja Franciszka Dziubę. Po mszy świętej, zgodnie ze starym zwyczajem, procesja wyruszy do czterech ołtarzy zlokalizowanych w obrębie Starego Rynku.

Po uroczystościach kościelnych o godz. 13.30 ze Starego Rynku na Nowy Rynek wyruszy kolorowa Parada Pasiaków. Tam odbędą się występy zespołów ludowych. Wokół rynku, swoje stoiska z rękodziełem, rozstawią także łowiccy twórcy ludowi. Przy wejściu na Nowy Rynek od strony ul. Zduńskiej i Stanisławskiego ustawione zostaną symboliczne bramy miejskie, przy których będzie można otrzymać bezpłatnie Paszport Księstwa Łowickiego potwierdzający nadanie tytułu Gościa Łowicza.

W paszporcie znajdą się opisy najciekawszych atrakcji turystycznych Łowicza i ziemi łowickiej, a także oferty wybranych usług upoważniających właściciela paszportu do 10% zniżki!

Zapraszamy wszystkich do udziału w Paradzie Pasiaków.
Dla uatrakcyjnienia Parady ogłaszamy konkurs na najefektowniejszą grupę lub osobę uczestniczącą w korowodzie. Liczyć się będzie prezentacja oryginalnego stroju ludowego oraz ubiór współczesny inspirowany łowickim folklorem. Stawiamy na barwność i oryginalność prezentacji.

Trzy najlepsze grupy lub osoby otrzymają atrakcyjne nagrody.

W czasie trwania imprezy na specjalnie zadaszonych stoiskach odbywać się będą bezpłatne warsztaty ludowe z następujących dziedzin rękodzieła i rzemiosła łowickiego: garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa, wikliniarstwa, plastyki obrzędowej, (wycinanki, kwiaty z bibuły, palmy łowickie, pisanki), hafciarstwa, oraz sporządzania tradycyjnych potraw regionalnych. Wybijana będzie również okolicznościowa moneta!

Tradycyjnie wzdłuż ul. Starzyńskiego rozstawią się stragany komercyjne tzw. „bobiki” i stoiska gastronomiczne, a od ul. Kaliskiej Wesołe Miasteczko z wieloma atrakcjami i karuzelami.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej propozycji i spędzenia tego wyjątkowego święta w Prymasowskim Łowiczu!


Boże Ciało - uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa - to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim, zapoczątkowane w 1247 r. w Liege we Francji. Pierwsza informacja o uroczystym obchodzeniu Bożego Ciała w Polsce pochodzi z diecezji krakowskiej z 1320 r.

Niemal od początku Święto łączyło się z procesją, będącą głównie adoracją Jezusa Chrystusa pod postacią hostii. Wkrótce jednak, bo już w XV wieku modlitwę wielbiącą uzupełniono o proszalną. Świętu nadano, bowiem także charakter prośby o pogodę, urodzaj, odsunięcie klęsk żywiołowych. Wtedy też wprowadzono zwyczaj czytania lub śpiewania początków ewangelii przy czterech ołtarzach.

Był on i jest nadal praktykowany w znacznej większości polskich parafii. Wielu wiernych uczestniczących w procesjach na terenie całej Polski przynosi do swych domów gałązki roślin zdobiących ołtarze. Jest to często naśladowanie zachowań poprzednich pokoleń. Niewiele osób pamięta o znaczeniu tego zwyczaju, który dotyczył głównie zabiegów o charakterze agrarnym.

Na terenie dawnego Księstwa Łowickiego gałązki z czterech ołtarzy kładziono w rogach stodół, aby chroniły zgromadzone zboże przed szkodnikami. Zatknięcie ich na brzegach pól i zagonów miało zapewnić wysokie plony. Gałązek używano też do leczenia nadmiernie płaczących dzieci - uderzenie rózgą miało je uspokoić oraz do ochrony domostw przed różnymi klęskami, na przykład pożarem. W tym celu wkładano rośliny z ołtarzy w słomiane strzechy i zawieszano je nad drzwiami budynków.

Wykonywanie tych zabiegów o magicznym charakterze należy już dziś do rzadkości, choćby, dlatego, że coraz trudniej znaleźć można strzechę. Natomiast sama procesja w Łowiczu i okolicznych parafiach jest nie mniej uroczysta niż przed laty. Obecnie więcej niż sto osób - kobiet mężczyzn i dzieci zakłada w Boże Ciało kolorowe, pasiaste stroje, aby ubarwić swą obecnością to ważne święto. Od wielu lat jest ono także atrakcją turystyczną dla gości przyjeżdżających nawet z odległych miejscowości.

Wśród osób oglądających procesje w Łowiczu nierzadko można spotkać obcokrajowców. W początku lat 30. XX wieku „National Geographic” określało łowicką procesję, jako barwna paradę. W ubiorach uczestników święta można było zobaczyć wszystkie kolory tęczy, a w dekoracji kobiecych i męskich koszul – „bielonek”, królował ręczny haft krzyżykowy o motywach kwiatowych. Kilkadziesiąt lat wcześniej, na przełomie wieków, osoby biorące udział w uroczystości Bożego Ciała w Łowiczu miały na sobie ubiory, w których dominowała barwa pomarańczowa.

Pół wieku wcześniej procesja mogła kojarzyć się z łanem kwitnących maków, bowiem ówczesne stroje księżackie wykonane były z tkanin samodziałowych w kolorze czerwonym, przetykanych wąskimi paskami czarnymi i białymi. Często obchody tego święta miały wymowę patriotyczną. Taki charakter posiadała procesja katedralna w Krakowie w 1860 r. oraz wiele innych późniejszych, odbywających się w czasie stanu wojennego, czego przykładem może być dekoracja łowickiego ołtarza we wschodniej pierzei Starego Rynku, na którym znalazły się motywy zwalczanej Solidarności.

Obecnie obchody Bożego Ciała w Łowiczu to nie mniej świetna jak przed laty procesja, to uroczystość prowadzona przez łowickich biskupów, a także okazja podziwiania Księżaków w ich regionalnych strojach, zakładanych między innymi w celu podtrzymania tradycji i zaznaczenia odrębności etnicznej.

Elżbieta Miszczyńska
Pliki do pobrania:


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]