Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Kategorie
Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Baza instytucji
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Zabytki

Czas powstania:
2 poł. XVII w.
przebud. na salę balową i cerkiew 1818 - 1829
Miejscowość:
Łowicz
Adres:
99-400 Łowicz
ul. Podrzeczna 30
Przynależność administracyjna:
województwo łódzkie
powiat łowicki
gmina Miasto Łowicz
Formy ochrony:
Nr i data wpisu do rejestru zabytków
569/126 z dnia 19.08.1967 r.
Opracowanie karty (autor, data i podpis):
Lidia Lamcha na zlecenie Urzędu Miejskiego w Łowiczu
listopad 2012
Dominikanów sprowadził do Łowicza około 1400 roku arcybiskup Mikołaj Kurowski ufundował im klasztor na placu, podarowanym przez Benedykta z Modlny, archidiakona łęczyckiego Jana z Opatowic Cholewa. Kościół pochodzi także z XV wieku i choć obecnie nie pełni roli świątyni, zachowały wewnątrz łukowo–krzyżowe sklepienia.

W 1812 roku urządzono w klasztorze składy wojskowe, po uprzednim ograbieniu przez Prusaków. Dominikanie zmuszeni zostali do opuszczenia zabudowań i w 1818 roku ustąpili do Sochaczewa. Wówczas ołtarze z kościoła przeniesiono do Piątku, kościoła św. Ducha w Łowiczu i kościoła pijarów. Organy wywieziono do Chruślina, a żelazne drzwi z datą „1561” znalazły schronienie w ówczesnym Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych Władysława Tarczyńskiego (obecnie w zbiorach łowickiego muzeum).

W latach 1818–1829 klasztor przebudowano na koszary wojsk polskich, później zajęli je Moskale, którzy w prezbiterium kościoła na parterze urządzili salę balową, a na piętrze–cerkiew. W 1863 roku mieściła się w tym gmachu szkoła junkierska, an a początku I wojny światowej budynki zajęli Niemcy. Po 1915 roku urządzono elektrownię miejską. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, w dawnych klasztornych pomieszczeniach stacjonował 10 Pułk Piechoty i stąd, w lipcu 1939 roku wyruszył do Wielkopolski, gdzie rozpoczął prace fortyfikacyjne.

W listopadzie 1947 roku ulokowana tu została szkoła średnia, która znajduje się tu do dziś (obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. 10 Pułku Piechoty). Budynki klasztorne, zbudowane na planie czworoboku, są dwukondygnacyjne, zachował się wirydarz. Obok dzisiejszej szkoły znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, który wrócił na dawne miejsce, po 34 latach, w 1989 roku.

Źródło informacji: Urząd Miasta w Łowiczu "Na łowickim szlaku"


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]