Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Danuta Wojda
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Mieszka w Łowiczu, choć urodziła się w Łaguszewie. Sztuki wycinankarstwa nauczyła się od swojej kuzynki. Wykonując swoje prace, stara się być wierna tradycyjnym formom łowickich wycinanek.

Głównie są to „kodry” kwiatowe, „tasiemki” i okrągłe „gwiozdy”. Wychodząc naprzeciw modzie wykonuje również zakładki z motywami łowickich wycinanek do książek oraz ażurowe gwiazdy. Bierze czynny udział w równego rodzajach spotkaniach, festynach i wydarzeniach kulturalnych promując poprzez swoje umiejętności folklor Ziemi Łowickiej.

Jej największym osiągnięciem było wykonanie wycinanki która ozdobiła ogon jednego z samolotów pasażerskich, brytyjskich linii lotniczych - British Airways. Okazją do tego było 40 lecie regularnych połączeń lotniczych z Polska ( 1958-1998) Praca ta jest dowodem na to, jak daleko może zajść zwykła łowicka wycinanka.

Kontakt z twórcą: (046) 837 07 23design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]