Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Daniel Olbrychski
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Daniel Olbrychski - (ur. 27 lutego 1945 w Łowiczu) - polski aktor teatralny i filmowy. Dzieciństwo spędził w Drohiczynie. Absolwent Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.

Od najmłodszych lat marzył o zostaniu aktorem. Jego mama prowadziła w gimnazjum zajęcia teatralne. Zadebiutował epizodem w przygotowywanej przez nią sztuce w wieku siedmiu czy ośmiu lat. Po przeprowadzce do Warszawy dostał się do studia teatralnego prowadzonego przez Andrzeja Konica. Z najwyższą ponoć ilością punktów przyjęto go do warszawskiej PWST, studiów jednakże nigdy nie ukończył, gdyż przeszkodziła mu w tym jego filmowa kariera.

Zagrał w wielu filmach oraz na deskach teatru. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim czy Adamem Hanuszkiewiczem. Grał u boku wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Kilka lat, z powodu postępowania ówczesnych władz, spędził we Francji na emigracji.

Odtwarzał niezapomniane do dziś role Kmicica, Hamleta, Makbeta i Otella, które są marzeniem każdego aktora. Pięć filmów, w których zagrał było nominowanych do Oscara. Na ekranie debiutował w 1964 r. będąc jeszcze studentem. Mimo, iż nie ukończył studiów, jego wielki talent szybko rozbłysnął. Występował w Teatrze Powszechnym, a także Narodowym w Warszawie. Jego mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda. Olbrychski zagrał w 10 filmach Wajdy, w których dostrzegli go reżyserzy i krytycy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Występował w wielu obrazach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i RFN.

Ostatnia duża rola artysty to Gerwazy w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich XX w. zajął 7 miejsce. W 1998 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Laureat prestiżowej nagrody im. Konstantego Stanisławskiego na 29 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie (czerwiec 2007).


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]