Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Czesław Kocemba
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Czesław Kocemba (1946-2018 ) Jego wuj (brat matki) był skrzypkiem ludowym, a ojciec i babcia chętnie śpiewali. Już jako mały chłopiec miał zadatki na muzykanta, co potwierdził słynny mistrz harmonista łowicki – Konstanty Kędziora z Polesia. Czesław Kocemba rozpoczął u niego naukę metodą tradycyjną – beznutową (pamięciową). Początkowo grał na „pierzawkach” (podczas darcia pierza), później na zabawach, pograjkach i weselach. W tym czasie grał na harmonii trzyrzędowej, następnie 120-basowej.

Od lat 70. do końca lat 90. XX w. grał w kapelach działających przy miejscowych zespołach folklorystycznych. Jego repertuar wypełniały łowickie melodie taneczne wykonywane w stylu i specyfice muzyki łowickiej z charakterystyczną powściągliwością i swoistym wyczuciem tempa rubato (zmiany akcentuacyjne w ramach taktu, frazy). Był to niezwykle bogaty repertuar od najwolniejszych kujawiaków do żwawych oberków. W zestawie Jego utworów były również chodzone łowickie marsze oraz nowsze melodie – walczyki, tanga, fokstroty.

Z kapelą swego imienia brał udział w przeglądach folklorystycznych na terenie woj. łódzkiego. W roku 2005 Kapela Czesława Kocemby wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i otrzymała tam II nagrodę.

W 2017 r. zdobyła główną nagrodę festiwalu – Basztę. W ostatnich latach życia ciężko chorował, jednak powrócił do gry dzięki zamiłowaniu do muzyki łowickiej i wsparciu swoich uczniów, rodziny i przyjaciół.

Czesław Kocemba był człowiekiem wielkiego hartu ducha, który umiłował muzykę ludową i ziemię łowicką. Kochał to, co robił i cieszyło go zainteresowanie jego muzyką. Bardzo chciał przekazać ją innym, by nie zatraciła swego kształtu i łowickiego charakteru.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]