Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
Archeologia miasta
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 października 2009
W trakcie prac archeologicznych odkrywamy nie tylko ślady odległej przeszłości, ale także tej, którą niektórzy z żyjących jeszcze pamiętają. Pod ziemią zachowane są nie tylko pochówki, budynki mieszkalne, czy ulice.
Znajdują się tam również zazwyczaj niedoceniane, aczkolwiek niezwykle istotne, relikty innych konstrukcji. Takim przykładem jest znalezisko, na które natrafiliśmy na terenie zespołu klasztornego dominikanów przy ul. Podrzecznej w Łowiczu.

W pewnej odległości od budynku obecnego Technikum, od strony rzeki Bzury, 20 m od ogrodzenia, w wykopach wykonanych pod instalację elektryczną natrafiliśmy na doskonale zachowaną latrynę.

Korzystali z niej żołnierze 10 Pułku Piechoty, który stacjonował tu po 1918 roku. Dla archeologa to cenne znalezisko. W takich miejscach zazwyczaj można spodziewać się przypadkiem zagubionych zdjęć, monet, guzików, sprzączek od pasa i innych drobiazgów, które dostarczają wielu cennych informacji. Być może kiedyś będą tu prowadzone badania archeologiczne, które wniosą dodatkowe dane do faktów już nam znanych.

Ewa Dałek-Trudnowska
Mazowiecka Pracownia Badań Archeologicznych w Łowiczu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]