Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 kwietnia 2019
Pomimo sobotniej, deszczowej pogody, chętnych do odwiedzenia Kiermaszu Wielkanocnego, nie brakowało. Na Starym Rynku w Łowiczu, 13 i 14 kwietnia 2019 r. można było zrobić przedświąteczne zakupy, a także wziąć udział w różnego rodzaju zabawach i warsztatach wielkanocnych. Kiermasz zorganizowany został po raz drugi, a jego oferta dodatkowo wzbogacona została o blok artystyczny.
Impreza rozpoczęła się w południe, degustacją babki świątecznej. Do spróbowania wypieku i odwiedzania stoisk zachęcał burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Zasępa. Następnie wystąpiło Trio Grzegorza Płonki, prezentując przyśpiewki śląskie. Artysta, jest niezwykle cenionym muzykiem, wokalistą, publicystą, społecznikiem oraz popularyzatorem śląskiej kultury.

Już przy pierwszej prezentacji, można było zauważyć, że ma się kontakt z artystą wielkiego formatu. Po występie zaprezentowany został spektakl komediowy „Durak” w wykonaniu teatru Kulka.

W czasie trwania kiermaszu, można było spotkać pluszowego zająca i kurczaka. We wschodnio-północnej pierzei rynku rozstawione zostały domki-stoiska z różnego rodzaju świątecznymi wyrobami. Wśród nich były m.in. wyroby rękodzielnicze łowickich artystów i twórców ludowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko wystawione przez Stowarzyszenie „Łączy nas Łowicz” na którym można było spróbować barszczu przygotowanego przez znaną i cenioną gospodynię ludową Zofie Myckę, a także wymienić na nagrodę jajka z logiem stowarzyszenia. Ponad 15 z nich rozłożonych zostało przez członków „ŁnŁ” na terenie Łowicza. Każdy kto znalazł takie jako i przyniósł je na stoisko, mógł odebrać nagrodę. Wśród nich były oryginalne, jajeczne skarpety formy Zooksy oraz karnety na darmową pizzę.

Niedziela, wszystkich odwiedzających kiermasz przywitała słońcem. Tego dnia prowadzone były animacje ruchowe dla dzieci. Rozstawiony został dmuchany zamek oraz tor przeszkód. Prowadzone były warsztaty plastyczne w czasie których dzieci i dorośli mogli samodzielnie wykonać stroik, wianek czy kartę świąteczną. Dopełnieniem imprezy był coroczny konkurs Palem Wielkanocnych, organizowany przez Kurię Diecezji Łowickiej i parafię katedralną.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]