Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 marca 2019
150 biegaczy wystartowało w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, zorganizowanym 3 marca 2019 r. przez łowickie Stowarzyszenie „Tradycja i Pamięć” i Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Wydarzenie upamiętniało żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Podobnie jak w roku ubiegłym, biegacze mieli do wyboru dwie trasy. Krótszą o długości 1.963 m., będącą symboliczną odległością, nawiązującą do roku w którym poległ w boju ostatni partyzant podziemia antykomunistycznego Józef Franczak ps. „Lalek”. Trasa wytyczona została na terenie Parku Błonie. Druga o długości 5 000 m, prowadziła przez park Błonie i dalej wzdłuż rzeki Bzury do Bobrówki i z powrotem przez park Błonie do parkingu przy ul. Starorzecze.

Start biegu znajdował się przed charakterystycznym muralem pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, znajdującym się na ścianie budynku gospodarczego posesji na rogu ulic Starorzecze i Mostowej. Meta przy muralu „Księżaka”. W biegu wzięły udział zarówno osoby indywidualne jak i zrzeszone w różnych klubach i organizacjach.

Biegi „Tropem Wilczym” organizowane są od 2013 roku na terenie całej Polski. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski, na stałe wpisując się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2016 r. w 160 biegach wystartowało łącznie ok. 40 tys. osób. W 2017 wzięło udział ok. 60 000 biegaczy z 240 miast Polski. Wśród biegaczy byli m.in. żołnierze amerykańscy, którzy przyjechali na misję natowską.

Chęć udziału w biegu zgłosili także uczestnicy z Australii, Ameryki, Litwy, Ukrainy oraz misji wojskowych, które są poza granicami Polski: w Afganistanie, Kuwejcie Bośni i Hercegowinie. Bieg „Tropem Wilczym” często przyjmuje charakter rodzinny i jest wydarzeniem wielowymiarowym. Towarzyszą mu dodatkowe imprezy, grupy rekonstrukcyjne, koncerty. Każdy biorący udział otrzymuje koszulkę z wizerunkiem wybranego bohatera oraz pamiątkowy medal.

To lekcja historii, podczas której uczestnicy nie tylko oddają cześć bohaterom, ale również zgłębiają wiedzę o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 , często odkrywając własne wątki rodzinne. Tradycyjny dystans 1963 m. stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek i jest wspólny dla wszystkich miast. Współorganizatorem „spinającym” wszystkie biegi jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]