Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Kategorie
Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Baza instytucji
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Ośrodki kultury

Adres:
99-400 Łowicz, Basztowa
„Baszta Generała Stanisława Klickiego” – własność Urzędu Miejskiego w Łowiczu, obiekt będący w Zarządzie Łowickiego Ośrodka Kultury i Zarządu Osiedla „Stare Miasto” wpisany do rejestru zabytków pod nr 471 z dnia 16.09.1978 r.

Baszta składa się na Zespół romantyczny gen. Stanisława Klickiego:
Kompleks budynków powstał w południowo wschodniej stronie miasta na nieużytkach ks. misjonarzy i pijarów, przy ówczesnym trakcie warszawskim. Początkowo utworzono park krajobrazowy w stylu angielskim „z mnóstwem rzadkich drzew i roślin”. Na terenie parku w latach 20-tych XIX w. powstał kompleks budynków wg proj. Karola Krauze. Składał się z baszty, kaplicy, domku dozorcy i pałacyku. Zachowana czworoboczna baszta z przybudowaną okrągłą wieżą miała mieścić bibliotekę wojskową. Na zwieńczeniu baszty z krenelażem znajdował się taras widokowy. W ścianie wieży wmurowano elementy epigraficzne z zamku prymasowskiego. Po II wojnie światowej przeszło 30 lat mieściła się tu Komenda Hufca ZHP. W latach 90-tych XX w. obiekt został przejęty przez władze miasta, następnie sprzedany, a obecnie z powrotem odzyskany.

Po przeciwnej stronie, przy ul. Pałacowej pobudowano pozostałe obiekty kompleksu. Znajduje się tu siedziba generała w formie neogotyckiego zameczku (pałacyku) z okrągłą wieżyczką. W ścianach zbudowanych z cegły i rudy żelaza wmurowano elementy lapidarne z zamku m.in. herby prymasów Przerembskiego i Dzierzgowskiego. Obecnie w pałacyku mieści się Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich oraz izba pamiątek po gen. Stanisławie Klickim. Dalsze elementy romantycznego zespołu architektonicznego: domek dozorcy i kaplica usytuowane zostały w parku za pałacem, w ich ścianach również wmurowane elementy lapidarne.

Gen. Klicki był uczestnikiem walk o niepodległość - od obrony Konstytucji 3 Maja do powstania listopadowego - oraz dowódcą dywizji strzelców konnych w Królestwie Polskim. Sztab dywizji stacjonował w Łowiczu. Przy parku od strony zachodniej powstało Pole Marsowe dla ćwiczeń i uroczystości wojskowych.

Opracowanie – Zdzisław Kryściak

Obecnie wokół baszty znajduje się odrestaurowany w 2013 roku park z urządzeniami małej architektury dla dzieci i urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych.

Udostępnienie baszty dla zwiedzających odbywa się po uprzednim kontakcie telefonicznym z Zarządem Osiedla „Stare Miasto”:
Zofia Kroc - Przewodnicząca Zarządu tel. 601 412 294
Leokadia Kosiorek tel. 608 103 672
Zofia Solorz tel. 694 135 065


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]