Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Adam Głuszek i Agnieszka Głuszek-Nowicka
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Adam Głuszek - Twórca ludowy, rzeźbiarz, zamieszkały w Dąbrowicach wsi należącej do parafii Maków. Najchętniej lubi rzeźbić w drewnie lipowym. Ulubionymi tematami artysty są wizerunki ptaków, rzeźby sakralne oraz sceny związane z obrzędowością doroczną. Czasami struga także sceny świeckie ukazując je w formie rzeźby lub płaskorzeźby.

Wszystkie swoje prace polichromuje. Słynie szczególnie z rzeźb przedstawiających „Matki Boskie Łowickie”. Swoje aniołki i świętych „ubiera farbą” w kolorowe, pasiaste, księżackie stroje. Pan Adam jest również kolekcjonerem. Zbiera przedmioty związane z kulturą ludowa.

Posiada aktualnie bogatą kolekcję narzędzi rolniczych, sprzętów domowych, strojów ludowych, haftów, wycinanek oraz obrazów, które niejednokrotnie sam maluje. Wszystkie te rzeczy w połączeniu z rzeźbami i życzliwością Pana Adama tworzą niepowtarzalny klimat jego domu i ogrodu.

Osoby zainteresowane twórczością Adama Głuszka mogą skontaktować się z nim osobiście
pod numerem tel. (046) 831 23 92design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]