Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Adam Głuszek
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Adam Głuszek jest niezwykle wybitnym rzeźbiarzem i malarzem ludowym. Mieszka we wsi Dąbrowice. Należy do grona piewców regionu ludowego. W środowisku twórców ludowych znany jest nie tylko, jaki utytułowany twórca, ale i animator kultury. Pomysłodawca i realizator( za własne środki) mini skansenu, w którym prezentowane są m.in. często unikatowe, zabytkowe pamiątki związane z dawnym Księstwem Łowickim.

Charakterystycznym elementem rzeźb Adama Głuszka jest polichromia, dzięki, której podkreślona jest regionalna przynależność artysty. Z wyjątkową dbałością o szczegóły, twórca umieszcza na rzeźbach i obrazach nawet najmniejsze elementy z bogatego stroju ludowego, sięgając niejednokrotnie do starych, często już nieużywanych wzorów. W bogatej kolekcji powstały „Anioły łowickie”, „Kapele łowicie”, „Wesele Łowickie”, „Łowiczanie”, Kapliczka łowicka”, oraz Matka Boża Łowicka. W łowickiej sukmanie przedstawiony jest także „Chrystus Frasobliwy”, a w stój ludowy ubrana została nawet Święta Rodzina w „Szopce Bożonarodzeniowej”.

Nie sposób nie wspomnieć o silnym przekazie pokoleniowym w rodzinie Głuszków. W ślady ojca poszły również dzieci. Córka Agnieszka współpracuje z wieloma galeriami i chętnie uczestniczy w kiermaszach twórczości ludowej. Sztuką został także „zarażony” Jacek uczestnik plenerów rzeźbiarskich. Adam Głuszek jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz sekretarzem Oddziału Łódzkiego STL. Od przeszło 20 lat aktywnie uczestniczy w festiwalach i konkursach, warsztatach i plenerach oraz kiermaszach sztuki ludowej. Jest laureatem wielu konkursów na rzeźbę ludową.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]