Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 listopada 2018
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Łowiczu, trwają przez cały rok. Składa się na nie ponad 100 różnych wydarzeń o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym. Najważniejszym i kulminacyjnym wydarzeniem Jubileuszu był jednak sam dzień , 11 listopada 2018 r. w czasie którego mieszkańcy Łowicza celebrowali nie jedną, a trzy tradycje równocześnie: narodową, religijną i lokalną.
Ulicami Łowicza, jak co roku, przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wiktorii, która od 1625 r. patronuje miastu. Święto patronki diecezji łowickiej, utworzonej w 1992 r. przez papieża Świętego Jana Pawła II, obchodzone jest zawsze 11 listopada. W tym roku miało więc szczególną oprawę.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Świętego św. Ducha, skąd wyruszono z relikwiami Świętej Wiktorii. W procesji wzięli udział biskupi, kapłani, siostry zakonne, poczty sztandarowe oraz liczni wierni. Uroczystemu przejściu ulicami Łowicza przewodniczył bp Marek Marczak z archidiecezji łódzkiej.

Po przybyciu na Stary Rynek, bp Andrzej Franciszek Dziuba dokonał zawierzenia Ojczyzny, miasta, powiatu i całej diecezji opiece św. Wiktorii, błogosławiąc relikwiami świętej na cztery strony świata. W czasie uroczystości poświecono nowo odlany dzwon dla łowickiej katedry, który będzie nosił imię „Victoria”. Dzwon ufundowany został z ofiar wiernych i samorządowców z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości kościelne zakończyły się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej pw. WNMP i św. Mikołaja, której przewodniczył abp Władysław Ziółek, arcybiskup senior diecezji łódzkiej (biskup diecezjalny łódzki w latach 1986 – 2012, od 2004 roku jako metropolita).

Punktualnie o godz. 12:00 na Starym Rynku w Łowiczu Łowiczanie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego – Hymn Polski, w ten sposób jednocząc się ze wszystkimi mieszkańcami Polski, którzy podobnie jak oni śpiewali hymn w swoich miejscowościach. Po Mszy Świętej władze miasta (burmistrz Łowicza Krzysztof ja Kaliński oraz radni miejscy) udały się pod pomnik Świętego Jana Pawła II i Synom Ziemi Łowickiej, aby złożyć kwiaty. To był bardzo uroczysty dzień, a jego wyjątkowość podkreślała wszechobecna życzliwość jaka można było zaobserwować wśród mieszkańców Łowicza.

Niech żyje Polska!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]